Osobní rozvoj – komunikace s intuicí

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Podcast č. 3 – Komunikace s intuicí

Dnes bych s vámi chtěl mluvit o tom, jak komunikovat s vlastní intuicí a jak se dostat k informacím uloženým v podvědomí. Jsem si jistý, že už jste slyšeli o rozdílu mezi vědomím a podvědomím.

Vaše vědomí jsou myšlenky, kterých jste si právě vědomi. Na co právě myslíte a co můžete označit za své vlastní myšlenky. Zatímco vaše podvědomí jsou všechny ty duševní pochody, které se odehrávají pod úrovní vašeho vědomí. To zahrnuje například tělesné regulace a autonomní funkce jako jsou dýchání či srdeční tep. Obsahuje také vzpomínky, na které zrovna vědomně nemyslíte. Ty jsou uloženy někde pod úrovní vědomí.

Jeden z důvodů proč byste mohli chtít mít přístup k vašemu podvědomí je, že vaše podvědomí nabídne mnoho výhod, které nejsou tak snadno přístupně z vědomé mysli. A jsou to tři klíčové výhody které bych s vámi chtěl právě teď projít a potom přejdeme dále a řekneme si něco o metodách, jak se svým podvědomím komunikovat, jak tyto unformace vytáhnout do svého vědomí abyste s nimi mohli pracovat.

Prvním benefitem je řešení problémů. Vaše podvědomí má přístup k mnohem vtšímu množství informací, než na které můžete myslet vědomě. Dám vám příklad. Na kolik vzpomínek dokážete právě teď myslet? Je to jedna vzpomínka? Určitě! Dokážete myslet na dvě vzpomínky najednou? Možná. Ale dokážete myslet na deset, dvacet, sto či tisíc? Pravděpodobně ne. Nicméně vaše podvědomí má schopnost dostat se ke všem těmto vzpomínkám naráz, což pouze díky vědomí nedokážete. Takže v případě řešení problému, pokud ho chcete vyřešit na vědomé bázi, musíte tak činit postupně. Musíte si vybavit velmi malé množství dat do vašeho vědomí o kterém budete schopni přemýšlet. A i když se do řešení problému úplně ponoříte, stále jste limitováni tím, kolik se vám toho vejde do vědomí.

Abych použil počítačovou analogii, je to jako byste měli pouze určitou operační paměť,, kdy můžete ve své hlavě do této paměti nahrávat informace a pak s nimi vědomně procovat. Avšak v podvědomí máte uloženo mnohem větší množství informací se kterými můžete pracovat. A později vás naučím, jak si vytvořit informační most k vašemu podvědomí, což budete moct použít při řešení problémů. Takže pokud byste mohli mít přístup k celému rozsahu vašich znalostí, které máte uloženy v podvědomí, i když si nebudete vědomi, jak to funguje, jak se tento proces přesně probíhá.

Když můžete mít přístup a aktivovat celý váš mozek k řešení problému. Nejen vaše vědomí, ale i podvědomí. Budete mít mnohem větší výpočetní výkon, který budete moct použít k řešení problému.

Druhým benefitem komunikace s podvědomím či přístupu k intuici je sebeporozumnění. Můžete objevit co díky intuici cítíte že tak je a být si toho vědomý. Stalo se vám například někdy, že jste se chovali způsobem kterému jste nerozuměli? Možná jste se sami sebe zeptali: „Proč se takhle chovám? Proč tak jednám?“ Díky postupu, který vám řeknu později budete moci získat přístup k vašemu podvědomí a vytáhnout ho do vědomí. Zjistíte, že i pokud často vědomě vašemu chování nebo některým vašim myšlenkám nerozumíte, v podvědomí pro to často najdete důvody, které dávají smysl.

Většina z nás ovšem neví, jak získat přístup k podvědomí způsobem, aby to našemu vědomí dávalo smysl. Nějak se chováme a říkáme si: „Proč to dělám? To je hloupý návyk, Proč s tím nepřestanu?“ Ale na úrovni podvědomí, kde máme uloženo mnohem větší množství informací,, než na které můžeme myslet vědomě to začne dávat smysl. Představte si, že vaše podvědomí má IQ, které je mnohem mnohem větší než má vaše vědomí. A my často nerespektujeme jak moc informací má naše podvědomí k dispozici a jak moc informací používá k ovládání našeho chování. A většina našeho chování je vedena podvědomím. Ne vždy přemýšlíme o tom co budeme dělat než to uděláme. Spíš konáme automaticky, nebo máme nutkání něco obzvlášťe na základě nějakého zvyku.

A tak, tím že rozvinete lepší informační most k vašemu podvědomí, vytáhnete toto chování do svého vědomí, porozumíte mu. A když mu porozumíte, můžete ho začít měnit směrem, který dává smysl. Pokud se naopak budeme snažit dělat změny předtím, než plně porozumíme tomu, proč se chováme jak se chováme, mohou být tyto změny velmi neefektivní.

Třetí benefit který získame tím, že se naučíme komunikovat s vlastním podvědomím, je jednost. Pomůže nám to sjednotit naše myšlenky s našimi činy. To je krok za sebeporozumnění. Nyní tedy již rozumíte vašemu podvědomí, posloucháte ho, vnímáte, proč se chováte právě tak a tak a nyní a pracujete na změnách. Ale zatímco většina lidí se snaží o změnu způsobem, že si vědomně řeknou „Tohle je, co já chci“ a snaží se o tom přesvědčit své podvědomí. A jsou cesty, kdy to tak můžete , jako například při ustavování cílů, při představě výsledku. Alenefunguje to tak vždy. A když to nefunguje, nefunguje to proto, že vědomně nerozumíte problému nebo cíli ke kterému se snažíte dospět na stejné úrovní jako mu rozumí vaše podvědomí. A když byste mohli respektovat a pochopit problém na podvědomé úrovni, zjistili byste, proč vám brání aplikovat vaše současná řešení.

Vaše podvědomí často blokuje některá vaše řešení o kterých si vědomně myslíte že jsou správná, protože podle soudu vašeho podvědomí správná nejsou. Vaše podvědomí má za to, že existuje lepší způsob, jak dosáhnout toho, co chcete. Nebo takový cíl pro vás vůbec není vhodný a proto byste na jeho splnění vůbec neměli pracovat a snaží se vás od něj odradit.

Jsou to tedy tyto tři benefity: řešení problému, porozumění sobě samému a soulad v tom, co si myslíte a co děláte. Toto jsou tři dobré důvody, proč byste mohli chtít rozvíjet vaši schopnost komunikace s intuicí a získat přístup k vašemu podvědomí.

Nyní se dostáváme k tomu, jak to . Jak vlastně můžeme hlouběji komunikovat s naším podvědomím a získat přístup k mnohem větší kapacitě myšlení a také mnohem komplexnější formě myšlení.

První metodou, kterou vám dám, a dám vám zde dvě metody, je něco, co můžeme nazvat deníková metoda. Já jí dělám ve svém deníku, proto jí nazývým deníková metoda, ale můžete o ní smýšlet jednoduše jako o psané metodě. Tato metoda je velmi jednoduchá, ale bude to chvíli trvat, než si vybudujete ten um a jistotu jak s ní pracovat.

Stačí když vezmete do ruky papír a tužku nebo otevřete textový editor v počítači a napíšete otázku. Napíšete otázku, dotaz co vás zajímá a potom se uvolněte a zapisujte vše, co vám přijde na mysl. První, co vás napadne zapište. Pokud například chcete zvýšit váš příjem, můžete začít s otázkou sebeporozumění. Velmi doporučuju začát s tím, že si uvědomíte kde právě teď jste a potom, co už máte představu o tom, kdo a kde jste, což přijde z vašeho podvědomí, můžete začít s vaším podvědomím komunikovat na téma: jak udělat změnu kterou chcete udělat. Je to nakonec vaše vědomí, kdo šéfuje, ale je to podvědomí, které je svým způsobem chytřejší a které má přístup k více informacím. Avšak to nemá svou nezávislou vůli.

To bude poslouchat vůli vašeho vědomí, ale také bude mít námitky, občas velké námitky, pokud má za to, že to co děláte není ve vašem nejlepším zájmu. Když dostává protichůdné signály z vašeho vědomí. Můžete tedy začít s otázkou která zní: „Vysvětli mi, proč jsem na současné úrovni..“ nebo „Vysvětli mi, proč je moje finanční situace taková, jaká je?“ a potom prostě pište co vám přichází na mysl a naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Snažte se úplně se uvolnit a co vám myslím pomůže nejvíce je, když se snažíte slyšet pravdu, ne když se snažíte slyšet to, co byste slyšet chtěli. To obvykle vede k tomu, že vaše myšlenky které přichází mohou být zkreslené.

Takže to co děláte je, že vaše vědomí klade otázky vašemu podvědomí a necháte pak plynout odpovědi zpět z podvědomí do vašeho vědomí. Tyto odpovědi můžete vnímat ve formě slov, ale obvykle, jak mě se to většinou stává, je to ve formě myšlenek, které nejsou úplně verbalizovány. Apotom tedy musím tyto myšlenky převést do slov a někdy s tím trochu bojuju, protože informace někdy přicházejí jako pouhé abstraktní koncepty, jako obrazy, impulzy či dokonce zvuky. Ale snažte se přeložit tyto vjemy tak jak přicházejí do vašeho vědomí a zapisujte to jako text. A když už přijde ta chvíle, kdy máte dojem, že jste informace které jste chtěli pomalu přestávají přicházet a některé odpovědi dají pouze jednu větu a někdy popíšu dvě strany, protože ke mně proudí stále více a více informací.

A potom přejdětek další otázce a můžete se zeptat další otázky abyste se lépe poznali, například můžete klást vysvětlující otázky. Když dostanete odpověď a nějak vám dedává smysl, můžete říct „prosím, vysvětli“, představte si tedy komunikaci s podvědomím asi tak, jako byste vedli interview. Takže pokládáte otázky svému podvědomí a odpovědi se vrací do vašeho vědomí.

Mě to obvykle trvá dobrých 15 minut, než mám opravdový pocit, že je tok informací plynulý. Často mám prvních 15 minut a několik prvních otázek dojem, že píšu nesmysly a nevypadá to, že to co píšu dává nějaký smysl. Ale po prvních patnácti, možná dvaceti minutách, náhle cítím, jak toto spojení funguje. Teď opravdu začínám dostávat hodnotné informace a jakmile se dostanete na tuto vlnu sebeporozumění, kdy cítíte, že opravdu rozumíte situaci, ve které se právě nacházíte, tak můžete začít diskutovat o změně.

Já nepoužívám tuto metodu abych si vyžádal změnu, ale abych si vyjednal změnu. Tak například jakmile začnete rozumět své finanční situaci, můžete říci svému podvědomí: „Okay, tedy to co chci: Chtěl bych v příštím roce zdvojnásobit svůj příjem. Můžeš mi ukázat, jak to mám udělat?“ A opět nechte informace, aby k vám přišly a dívejte se co napíšete. A často zjišťuju, že jsou informace, které získám touto formou extrémně hodnotné, mnohem více, než pouze takové o kterých dokážu přemýšlet vědomě.

Vědomé plány často na papíře vypadají velmi dobře, jenže občas nefungujou. Zatímco podvědomé informace které dostanu občas nevypadají příliš dobře, ale jsou velmi účinné, když je aplikuju. Jakoby moje podvědomí vědělo něco, co moje vědomí neví. Má přístup k více informacím a často jsou řešení inteligentnější. Takže nedílnou součástí toho, když jednáte se svým podvědomím je dostatečně se ptát na vysvětlení tak, abyste informacím vědomě rozuměli a věděli, že to bude fungovat.

Podívejte, já nejsem zastánce toho, aby se podvědomí následovalo úplně slepě. Toto není proces, kdy se jednoduše zeptáte své intuice a potom jen jednáte podle toho, co se dozvíte. Je to proces kdy můžete svojí intuici a svoje podvědomí přenést do svého vědomí kde jim můžete lépe porozumět a poté propojit vaše vědomé myšlení s vašimi vědomostmi v podvědomí a implementovat řešení jednoho z vašich problémů nebo si nastavit cíl a udělat si plán jak toho cíle dosáhnout, takový plán, kterému nejen věříte vědomě, ale u kterého i podvědomě cítíte, že je správný.

A pokud to takto uděláte, je mnohem pravděpodobnější, že budete úspěšní, protože všechny části vaší duše i všechny části vašeho mozku budou na stejné lodi. Často se do této metody ponořím na dobré tři nebo čtyři hodiny aniž bych přestal. Je to, jako bych měl nějaké spojení a prostě ho nechci přerušit. Když se dostanete do toho proudu informací, které k vám plynou, je to úplně úžasné slyšet, nebo číst to co píšete. Budete překvapeni tím, co přijde z vaší mysli.

Přejděme nyní k druhé metodě. Druhá metoda se té první velmi podobá, jen s tím rozdílem, že celý proces probíhá v naší hlavě, místo abychom používali papír a tužku. Je to vizualizační metoda, to co děláte je ten samý proces dorazování se a naslouchání odpevědím. Avšak nyní namísto toho abyste se snažili vaše odpovdi přetlumočit do slov, zacházíte s nimi ve formě obrazů. Tak položíte otázku a může to být ta stejná jako: „Ukaž mi jaká je moje současná finanční situace.“ a zavřete oči, když to pro vás bude jednodušší se zavřenýma očima, ale můžete mít i oči otevřené, pokud vám to přijde jednodušší a naslouchejte odpovědi, ale naslouchejte své představivosti. Skoro jakoby jste snili ve dne a dovolte obrazu se prostě objevit ve vaší hlavě a potom mu naslouchejte ve smyslu, že mu budete věnovat pozornost, budete se na něj soustředit a necháte ho dělat to co chce.

Obvykle když vidím nějaký obraz, tak se z něj stane animace a něco se stane, je to jako scénka, která se odehrává v mé hlavě, občas taková scénka trvá pouze pět vteřin, jinkdy třeba i minutu, kdy je to celá série animací a někdy se stane, že ta scéna je složená jakoby z náhodných obrázků. Můžete vidět ptáka letícího oblohou, skrz oblaka, jak přistává na zem a dále ale nesnažte se ty obrázky v této chvíli interpretovat, prostě je nechte k vám přicházet a možná ty obrázky ani nemusí nic znamenat, to je úplně v pořádku. Jakmile máte pocit, že se vám obrázky, ať už jakékoli, přehrály..jinými slovy právě jste pravděpodobně viděli nějakou animaci, která se vám přehrála v hlavě. A jakmile máte tuto sekvenci v hlavě, přehrávejte si jí dopředu a dozadu jak můžete, až budete mít pocit, že jí máte vštípenou ve vašem vědomí. Potom se vraťte na začátek a nyní řichází proces interpretace těch obrazů. A to co nyní budete dělat je dotazovat se na každou část, na každý objekt, který můžete identifikovat na vaší představě.

Zeptáte se svého podvědomí: „Co toto znamená?“ a čekáte na slovo které k vám příjde a první slovo které se vám objeví v hlavě, to je to, kterého se držte. Tak například pokud na vašem obrazu vidíte ptáka letícího oblohou, potom co jste oraz již viděli a přehráli si ho, můžete se zeptat: „Co ten pták znamená?“ a pak slyšíte odpověď „Tebe“, takže ten pták jste vy. A možná vidíte ptáka letícího skrz oblaka a pak se zeptáte: „Co ten oblak reprezentuje?“ a odpověď může být „to jsou další lidé“ a potom můžete vidět ptáka dosedajícího na zem a můžete se zeptat „Co znamená ta země?“ a tak dále.

Jakmile dokážete interpretovat různé obrazy, víte co jednotlivé věci znamenají. Nyní interpretujte scénu tak, že půjdete zpět skrz elementy scény a podíváte se, co tyto elementy dělají, ovšem tentokrát nepoužívejte původní objekty, ale nahraďte jejich interpretaci.

Tady jednoduchý příklad jak to funguje u mě když chci vyřešit problém. Zptal jsem se otázku: „Ukaž mi, jaké je moje myšlení“ v jisté oblasti života a obraz který jsem viděl bylo slunce pohybující se za mraky. A když jsem se zeptal svého podvědomí: „Co reprezentuje slunce?“ Odpověď kterou jsem dostal bylo „Mě“ Takže slunce reprezentovalo mě. Když jsem se zeptal co reprezentují mraky, dostal jsem odpověď, že mraky byly moje myšlení. Takže to co mi podvědomí říkalo je, že moje myšlení je zamračené, já se pohyboval za těmi mraky. Uvidíte, že je tam symbolická interpretace obrazů, které k vám přijdou a co obrazy dělají, slovesa která byste použili na popsání toho, co dělají bude často velmi zajímavé slyšet, když je slyšíte, jak je říkáte nahlas.

Můžete dokonce jít ještě o krok dál a zapsat si je. Někdy to tak dělám, hlavně jsem to dělal, když jsem se tento způsob učil, často jsem si zapisoval co vidím, abych si mohl zrevidovat slova, která jsem zapsal. Například když se vám vybaví pták a vy ho vidíte letět a přistávat na zemi, můžete to interpretovat, jakože letí dolů k zemi. Jinými slovy, jedna možnost je, že vaše myšlení je přízemní“. Takže používejte tuto metodu na kladení otázek a pak čekejte než se vám vizualizuje odpověď. Přehrajte si scénu v hlavě, identifikujte na té scéně objekty, interpretujte tyto objekty znovu tak, že se budete ptát vašeho podvědomí co znamenají a poté vkládejte tyto interpretace zpět do scény a sledujte co dělají. Tím dostanete úplnou odpověď.

Možná to zní trochu složitě ale když to budete dělat častěji, je to velmi rychlé. Když získáte praxi, můžete projít celým procesem i za méně než minutu.

Tady tedy máte dvě různé metody, deníkovou či zápiskovou metodu, kdy komunikujete se svým podvědomím. Kladete otázky a necháváte k vám přijít odpovědi ve formě slov které zapisujete. Druhá metoda je vizualizační, kdy, znovu, dáváte otázky ve své hlavě svému podvědomí namísto toho, abyste si je napsali a necháváte k sobě přijít odpovědi ve formě obrazů, které poté interpretujete.

Mým současným favoritem je druhá metoda, ale začal jsem s tou první tu jsem používal mnoho mnoho let předtím, než jsem nakonec přešel k vizualizační metodě. To co mám na vizualizační metodě rád je, že mohu celou věc dělat jen ve své hlavě a jakmile jsem si na to zvykl, nepotřeboval jsem žádný papír a tužku. A potom můžete celým procesem projít velmi rychle. To co trvá v deníkové metodě tři nebo čtyři hodiny může být dosaženo vizualizační metodou za dvacet, třicet minut. Takže všechna zjištění k vám přijdou mnohem rychleji. A teď znovu, možnosti ve kterých můžete aplikovat tyto dvě metody jsou, že je můžete použít pro řešení problémů.

Můžete položit otázku „Ukaž mi, jak mohu vyřešit tento problém“ můžete to použít pro sebeporozumění , o čemž si myslím, že je jedna z nejúčinějších možností. Můžete tak lépe porozumět svému chování. Například můžete položit otázku „Odpověz mi, proč se v této konkrétní oblasti mého života nikam neposouvám?“ Můžete tyto metody také použít, abyste byli jednotní v myšlenkách a činech. Můžete tedy, což je znovu proces jednání kdy získáváte informace ze svého podvědomí a začnete rozumět, proč se chováte nějakým způsobem.

A jakmile k tomu dojde, můžete navrhovat změny, komunikovat se svým podvědomím a chtít, aby vám ukázalo, jak udělat takovou změnu ve formě, kterou považuje za vhodnou. Takže moje výzva k vám je, vyberte si jednu z těchto dvou metod a během příštích dnů ji použijte buď abyste vyřešili problém, abyste získali vyšší úroveň sebeporozumění nebo abyste dosáhli lepšího souladu mezi vašimy činy a myšlenkami v některé oblasti vašeho života, ale zkuste jednu z těchto metod během několika dalších dní pouze jednou.

A znovu, jsou to metody, které vyžadují trochu praxe, aby fungovaly. Takže pokud se vám napoprvé budou výsledky zdát trochu zamlžené a ne tak zřejmé, vězte, že s praxí budou vaše výsledky mnohem lepší. Dostanete jasnější odpovědi, dostanete nazpět lepší informace. A znovu, cílem je vytvořit most mezi vaším vědomím a podvědomím tak, abyste měli přístup k rezervám informací a vědomostí, které jsou uloženy pod úrovní vašeho vědomí. Vyzvedněte je do vašeho vědomí, kde díky nim budete moct dělat lepší rozhodnutí.

Přijměte tuto výzvu a do příště, žijte vědomě!

Z originálu na webu stevepavlina.com pro Vyrovnanyrozpocet.cz přeložil Ruben Lang

A dávejte pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit.

Podcast ze série Steva Pavliny na téma osobního rozvoje. Další podcasty a jejich přepisy najdete zde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *